Czyszczenie piaskowca. Katowice i całe województwo śląskie

Czyszczenie elewacji z piaskowca Katowice

Piaskowiec

jest bardzo popularnym materiałem używanym od dawien dawna przez ludzi. Jest to skała dosyć często występująca w naturze, w różnych kolorach, oraz o różnych właściwościach. Piaskowiec ma porowatą strukturę, jest stosunkowo miękki w porównaniu do wielu innych skał, co powoduje jego łatwą obróbkę. Ta porowatość przysparza jednak często problemów, gdyż przyczynia się do chłonności piaskowca, magazynowania wilgoci, a ta z kolei jest świetnym środowiskiem naturalnym dla glonów, mchów i grzybów, stwarzając dla tych organizmów optymalne warunki rozwoju.

Glony na piaskowcu

Często zabrudzenia płyt piaskowca
to zabrudzenia nie tylko powierzchniowe,
lecz wnikające w głąb materiału.

Dlatego czyszczenie piaskowca jest zagadnieniem dosyć trudnym i wymaga od wykonawcy odpowiedniej wiedzy, doświadczenia i staranności.
Nieodpowiednia metoda czyszczenia piaskowca skończy się trwałym jego uszkodzeniem, oraz znacznym pogorszeniem walorów estetycznych. 
Ponadto błędy technologiczne bardzo często powodują POWAŻNE SZKODY BUDOWLANE.
Jakie?
Wyobraźmy sobie elewację obłożoną płytami z piaskowca. Każda płyta może kosztować nawet 800 zł, a wiele z nich znajduje się na dużej wysokości (np. 20 m nad ziemią), w związku z czym dochodzą bardzo wysokie koszty za ewentualną wymianę. 
Na skutek nieodpowiednio wykonanych prac, czy to montażowych, czy innych wraz z kolejnymi zimami zaczynają odpadać duże „placki” z płyt, stwarzając zagrożenie dla ludzi, oraz pogarszając znacznie wygląd budynku. Wymiana takich płyt może czasami kosztować dziesiątki, albo nawet setki tysięcy złotych! 

Wielu wykonawców popełnia podczas czyszczenia piaskowca kardynalne błędy stosując np. wysokie ciśnienie wody. Piaskowiec to materiał kruchy i bardzo podatny na uszkodzenia mechaniczne. Woda pod wysokim ciśnieniem najczęściej doprowadzi do trwałego uszkodzenia. O ile przy piaskowcu tzw łupanym czasem może to nie być od razu widoczne, o tyle przy płytach szlifowanych ślady po dyszy wysokociśnieniowej będą widoczne i szpecące.

Od kilkunastu lat stosuje się piaskowiec na elewacjach budowli dodając im prestiżu i sprawiając, że budynki wyglądają bardzo szlachetnie. Szczególnie w większych miastach można spotkać tego typu wykończenia, chociaż nie tylko tam. Po upływie kilkunastu lat konieczne jest ponowne czyszczenie elewacji z piaskowca. Katowice nie są tutaj  wyjątkiem. 

Renowacja pomników i zabytków

Innym zagadnieniem jest mycie piaskowca na obiektach zabytkowych, np. pomników. Tam najczęściej nie jest możliwa wymiana poszczególnych elementów tak jak na elewacjach nowoczesnych budynków.

Dlatego podczas czyszczenia pomników, nagrobków, czy zabytków należy koniecznie korzystać z usług wyspecjalizowanych firm. Firma 500bar jest jedną z takich firm, której można zaufać.

Czyszczenie piaskowca nie zawsze jest wystarczające. Jako, że jest to skała dosyć miękka i krucha, niezabezpieczona ulega erozji. Wówczas konieczna jest renowacja i impregnacja piaskowca. 

Czasem mamy do czynienia z ubytkami, dziurami, czy pęknięciami. Ewentualne ubytki można uzupełnić specjalnymi masami, które po odpowiednim doborze kolorystycznym bardzo dobrze imitują oryginalny materiał. Jest to metoda dosyć kosztowna i pracochłonna, dlatego stosowana najczęściej przy renowacji pomników czy zabytków i akceptowana przez konserwatorów zabytków. 

Wykonujemy następujące usługi:

Zajmujemy się także pomnikami znajdującymi się pod nadzorem konserwatorów zabytków. 

impregnacja piaskowca

Czyszczenie piaskowca i jego impregnacja / hydrofobizacja

Każde czyszczenie piaskowca powinno kończyć się dopiero wtedy, gdy wykona się jego zabezpieczenie hydrofobowe, czyli impregnację. Zabezpiecza się piaskowiec tym samym przed wnikaniem wody, porastaniem glonami i zbyt szybkim jego ponownym zabrudzeniem. Impregnacja ulega procesom utleniania, więc co kilka lat należy ją powtórzyć, uprzednio wykonując ponowne czyszczenie piaskowca. Zanim przystąpimy do impregnacji piaskowca, Koniecznie należy należy się upewnić, czy są spełnione warunki techniczne do wykonania impregnacji:  wszystkie elementy zostały prawidłowo zamontowane i nie ma możliwości ich obluzowania  jest zapewniona szczelność od strony budynku - wnikanie wody od strony niezabezpieczonej prowadzi do szkód budowlanych elementy przed impregnacją muszą koniecznie być suche, wolne od wilgoci, która może znajdować się wewnątrz materiału jeszcze jakiś czas po kontakcie z wodą zaimpregnowana powierzchnia nie powinna być narażona na kontakt z wodą (np. deszcz) aż do całkowitego wyschnięcia

Konserwacja piaskowca: jak często trzeba ją przeprowadzać?

Odnowienie piaskowca polegające na jego dokładnym wyczyszczeniu, usunięciu mchów, glonów i grzybów, oraz zabezpieczająca impregnacja piaskowca powinna odbywać sie co kilka lat, w zależności od tego jak dobrze piaskowiec został na początku zabezpieczony, oraz od uwarunkowań lokalnych. Czyszczenie elewacji z piaskowca musi być wykonywane częściej w obiektach znajdujących się blisko obszarów zalesionych, parków itp. Wilgotność powietrza, czyli np. bliska obecność zbiorników wodnych, czy rzek, również wymaga większej dbałości o piaskowiec. 

Mycie kamienia naturalnego

Kamień naturalny jakim jest piaskowiec czyści się niższymi ciśnieniami wody, lecz woda ta ma bardzo wysoką temperaturę. Dodatkowo należy stosować odpowiednio dopasowane środki chemiczne, aby osiągnąć dobre efekty, nie uszkadzając powierzchni kamienia. 

Czyszczenie piaskowca cennik:

Jak wycenia się czyszczenie piaskowca?

Wycena czyszczenia piaskowca jest za każdym razem inna i zależy od bardzo wielu czynników. Inaczej wycenia się czyszczenie elewacji nowoczesnych budynków, gdzie możliwa jest wycena według powierzchni, a inaczej należy wycenić renowację pomnika, czy nagrobka.

Cena usługi zależy także od stopnia i rodzaju zabrudzenia, od tego jaką technologię trzeba zastosować, oraz od rodzaju impregnacji (impregnaty rozpuszczalnikowe, impregnaty wodne, powłoki zabezpieczające porastaniem biologicznym, powłoki anty graffiti itp). 

Aby wycenić konkretną usługę zapraszamy do kontaktu, wycena jest darmowa. 

Mycie piaskowca: Katowice jako stolica regionu z wieloma budynkami użyteczności publicznej

Elewacje budynków instytucji, urzędów i firm często są wykończone płytami z piaskowca i wymagają okresowej konserwacji. Zapraszamy zarządców budynków do skorzystania z usług naszej firmy 500bar sp. z o.o. 

Czyszczenie piaskowca Katowice
i wiele innych miast w województwie śląskim.

działamy między innymi w takich miastach jak  

+48 888 99 66 99

500BAR sp. z o.o

Adres: Ul. Andrzeja Frycza-Modrzewskiego 11
44-200 Rybnik     woj.śląskie

KRS 0000785026

NIP 642 321 75 37

REGON 383 298 669 00000

Polityka Prywatności

Wszelkie Prawa Zastrzeżone | 500bar.pl |

Wróć na górę